4.5/5 - (2 votes)

Brak apetytu u zwierzaka może być zwiastunem poważniejszych problemów. Jednak możliwe, że wystarczy podjęcie konkretnych działań, aby pies chętnie pałaszował karmę. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę w tym obszarze.

Sprawdź, czy dajesz psu odpowiednią karmę

Zacznijmy od pożywienia, jakie przyjmuje Twój pupil. Karma dla psa Lugers powinna zaspokajać jego potrzeby żywieniowe, ale również być smaczna. Czasami zwierzak może znudzić się karmą, którą dostawał do tej pory. Psy, tak samo jak ludzie, potrzebują od czasu do czasu jakiegoś urozmaicenia.

Możesz karmić go na przemian raz suchą, raz mokrą karmą, aby urozmaicić jego dietę. Ważne jest jednak wybieranie produktów, które będą bogate w składniki odżywcze i odpowiednią zawartość białka oraz tłuszczy.

Uwaga: Jeśli Twój pies raz na jakiś czas nie zje całego posiłku, to jeszcze nie jest to powód do obaw. Dopóki nie będzie to regularnie powtarzający się problem, nie musisz się przejmować.

Jak prawidłowo karmić psa?

Na początek ważne jest to, aby pilnować odpowiednich porcji. Psy potrafią wymuszać jedzenie, jednak w rzeczywistości ich dzienne zapotrzebowanie zostało już zaspokojone. W efekcie może dojść do przejedzenia, które przerodzi się w brak apetytu. Pamiętaj, że zwierzak nie wie, jaka ilość pożywienia jest dla niego odpowiednia. Ty jednak możesz to kontrolować i wręcz powinieneś to robić.

Kolejną kwestią jest wyrobienie u psa odpowiedniej rutyny. Jeśli możesz, dawaj mu jedzenie o stałych porach. Do tego karm go dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Niektórzy właściciele czworonogów dokładają swoim pupilom jedzenia, gdy tylko zobaczą, że miska jest pusta. To może prowadzić do wspomnianego już przekarmienia i późniejszego braku apetytu. Co więcej, takie praktyki mogą również sprawić, że pies przybierze na wadze, co odbije się na jego zdrowiu.

Możliwe przyczyny braku apetytu

Niestety, czasami problemy z jedzeniem u psa mogą być spowodowane poważniejszymi problemami. Kłopoty mogą wynikać z:

  • chorobami nerek bądź wątroby;
  • infekcji bakteryjnych;
  • chorób jamy ustnej, na przykład problemów z dziąsłami;
  • nowotworów;
  • problemów trawiennych, na przykład zapalenia jelit lub żołądka.

Zdarza się również, że to problemy behawioralne są przyczyną zaburzeń apetytu. Jeśli zwierzak jest narażony na stres lub niepokój, to może doprowadzić to do kłopotów z jedzeniem. Czasami taki stan może wywołać pojawienie się w domu nowego zwierzaka lub przeprowadzka do innego miejsca.

Warto również udać się do weterynarza, aby ten ocenił, czy ze zdrowiem psa wszystko w porządku. Czasami z wiekiem u czworonoga może pojawić się nietolerancja, która sprawi, że dotychczasowa dieta będzie wymagała zmian. Pamiętaj również, że u starszych psów osłabiony apetyt jest czymś normalnym, ponieważ mniejsza ilość ruchu przekłada się na mniejsze zapotrzebowania energetyczne organizmu.

Brak apetytu u zwierzaka jest zjawiskiem, które z pewnością powinno się monitorować. Jednak nie ma powodów do wpadania w panikę, czasami wystarczy zmiana karmy, aby wszystko wróciło do normy. Jeśli jednak problem nie będzie ustępować, wówczas należy udać się z pupilem do weterynarza.