Ukąszenie, które zabija — dirofilarioza u psów. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć

0
43
5/5 - (1 vote)

Ukąszenie, które zabija — dirofilarioza u psów. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć

Lato – wyczekiwany czas pełen słońca, ale i ukrytych zagrożeń. Wraz ze wzrostem temperatury budzi się do życia cała armia owadów, w tym dobrze wszystkim znane i niezwykle uciążliwe komary. To właśnie one stanowią pośredniego żywiciela dla nicieni z rodzaju Dirofilaria, wywołujące dirofilariozę. Jakie ryzyko niesie ta choroba dla naszych pupili? Czy naprawdę jest się czego obawiać?

Komary – nosiciele choroby

Niebezpieczna choroba, która może dotknąć twojego psa to dirofilarioza – nicienie przenoszone są przez komary, zazwyczaj te z rodzaju Aedes, Anopheles i Culex – i może doprowadzić nawet do jego śmierci.

Wystarczy, że komar posili się na gospodarzu, który jest już zainfekowany. Krew przez niego pobrana ma w sobie mikrofilarie, które rozwijają się w komarach przez 10-14 dni. Po tym czasie są zdolne do zakażenia innego organizmu. Gdy owad zacznie swój żer na nowej ofierze, przeniesie je dalej. Larwy mogą wtedy rozwijać się do postaci dorosłej.

Objawy i leczenie dirofilariozy u psów

Należy rozróżnić dwa typy dirofilariozy u psów – może wystąpić dirofilarioza sercowo-płucna (inne nazwy to sercowiec psów oraz filarioza sercowa) lub dirofilarioza podskórna. Przebieg choroby różni się w zależności od jej rodzaju.

Dirofilarioza sercowo-płucna

Za dirofilariozę sercowo-płucną odpowiedzialne są pasożyty Dirofilaria immitis, którego  larwy dojrzewają w organizmie psa przez kilka miesięcy. Gdy osiągną dorosłość, przenoszą się do serca, płuc oraz dużych naczyń krwionośnych czworonoga – początkowe objawy mogą być trudne do zauważenia i dopiero gdy populacja nicieni wzrasta, łatwiej jest je zaobserwować. Należy pamiętać, że objawy u psów mogą się różnić, na co wpływ ma ilość pasożytów i stadium choroby.

Możliwe objawy w przypadku wystąpienia dirofilariozy sercowo-płucnej u psów:

  • kaszel, najpierw łagodny, później zyskuje na intensywności,
  • pies szybciej się męczy,
  • trudności w oddychaniu.

 

Gdy choroba osiągnie wysoki stopień zaawansowania, może dojść do uszkodzenia nerek, serca, wątroby i innych narządów – nieleczona może stanowić śmiertelne zagrożenie dla psa.

Dirofilarioza podskórna

Nicienie Dirofilaria repens przemieszczają się natomiast nie do serca, a do tkanki podskórnej psa, wywołując dirofilariozę podskórną, gdzie dojrzewają kilka miesięcy. Objawy są dość trudne do wykrycia, co często opóźnia poprawną diagnozę.

Możliwe objawy w przypadku wystąpienia dirofilariozy podskórnej u psów:

  • podskórne guzki na ciele psa, w których może ukrywać się pasożyt (larwa lub dorosły osobnik),
  • zmęczenie, osłabienie, brak apetytu,
  • pojawienie się nicieni w innych częściach ciała, np. w spojówce oka, co może doprowadzić do zapalenia i problemów z widzeniem.

Nicienie mogą być też wykryte podczas operacji, gdzie pojawiają się w powięziach otaczających mięśnie, tkance tłuszczowej okołonerkowej lub jamie brzusznej – im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym większe szanse na uratowanie zwierzęcia.

Leczenie

Walka z dirofilariozą sercowo-płucną polega głównie na usunięciu nicieni z organizmu psa. Ważnym elementem jest również zminimalizowanie wystąpienia powikłań. Pierwszym etapem jest podanie leków przeciwpasożytniczych, które stosuje się przez 8 tygodni, a przez pierwsze 4 należy podawać je psu równolegle z doksycykliną. Ma to na celu ograniczenie zakażenia bakterią Wolbachia. Nicienie wywołujące dirofilariozę sercowo-płucną mogą przeżyć tylko jeśli ta bakteria jest obecna w organizmie, który zaatakowały.

Kolejnym krokiem jest podanie dwuchlorowodorku melarsominy. Efektem może być niestety zator płucny, będący konsekwencją usunięcia dorosłych nicieni. Heparyna, glikokortykosteroid i ograniczenie wysiłku fizycznego minimalizuje jednak ryzyko jego wystąpienia. Niektóre przypadki wymagają operacji, która usunie nicienie z serca.

Leczenie dirofilariozy podskórnej opiera się na podaniu leków przeciw pasożytom oraz usuwających dorosłe osobniki, a pozbycie się ich chirurgicznie ze znalezionych na ciele guzków ma pozytywny wpływ na organizm naszego pupila.

Czy dirofilarioza zagraża tylko psom?

Psy uważa się za głównych gospodarzy nicieni Dirofilaria, ale inne gatunki zwierząt również mogą zachorować. U kotów objawy mogą być niemal niewidoczne – czasem prawda wychodzi na jaw dopiero po nagłej śmierci pupila. Nicienie mogą zaatakować również dzikie zwierzęta mięsożerne, takie jak:

  • lisy
  • kojoty
  • wilki
  • fretki

pies i komary - niebezpieczeństwo dirofilariozy

A czy my, ludzie, mamy się czego bać? Owszem, dirofilarioza może wystąpić u człowieka, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Nie stanowi takiego zagrożenia, jak w przypadku zachorowania u psów. Czerwony i bolesny guzek z dorosłym pasożytem, który pojawi się na ciele, to rozpoznawalny objaw choroby. Nicienie można usunąć operacyjnie, a jeśli dojdzie do wykrycia mikrofilarii we krwi, farmakologicznie.

Jak zapobiegać dirofilariozie?

Jak chronić swojego psa przed tą groźną chorobą? Regularne stosowanie leków przeciw robakom i odwiedzanie weterynarza może znacznie pomóc w ochronie czworonoga.

Należy też ograniczyć jego kontakt z nosicielami nicieni, czyli komarami. Nigdy nie wiadomo, które ukąszenie okaże się być tym zainfekowanym. Działania takie jak montaż moskitier w mieszkaniach czy eliminowanie stojącej wody, która stwarza idealne warunki do rozmnażania się owadów to jedne z ważnych kroków, które mogą w tym pomóc. Skutecznym sposobem na ograniczenie populacji komarów jest również odkomarzanie działki czy ogrodu.

firma InsektStop, dezynsekcja, odkomarzanie działki, ogrodu

Odkomarzanie działki, ogrodu – skuteczny sposób na zwalczanie owadów

Komary to prawdziwe utrapienie, nie tylko dla naszych zwierząt domowych. Aby zapewnić sobie, swoim bliskim oraz pupilom bezpieczne i spokojne lato, warto decydować się na skorzystanie z usług dezynsekcji.

Istnieją różne metody profesjonalnego odkomarzania, co pozwala na dostosowanie zabiegu do twoich potrzeb:

  • Oprysk – preparaty owadobójcze są rozpylane w precyzyjny sposób tam, gdzie komary są najbardziej aktywne. Technik rozprowadza insektycydy za pomocą specjalistycznego sprzętu na krzewach, trawach, zbiornikach wodnych, aby wyeliminować owady.
  • Zamgławianie ULV – zwane również zamgławianiem na zimno. Preparat rozpylany w postaci drobnej mgiełki dociera do trudno dostępnych miejsc.
  • Zamgławianie termiczne – zwane też zamgławianiem na ciepło. Środek owadobójczy osiada na powierzchniach po rozpyleniu go w formie gęstej mgiełki. Dobrze sprawdza się na większych obszarach.

Odkomarzanie może znacznie wpłynąć na twój komfort, ale, co ważniejsze, minimalizuje ryzyko choroby u twojego psa. Nie ryzykuj – zapobiegaj.