5/5 - (2 votes)

Weterynarz musi mieć wysokiej jakości uniform przede wszystkim dlatego, że na co dzień ma kontakt z pacjentami, którzy przenoszą bakterie i drobnoustroje chorobowe. Nie każde zwierzę, którym zajmuje się weterynarz, jest również czyste i wypielęgnowane. Oprócz spodni, bluzy i fartucha bardzo ważne jest także odpowiednie obuwie. Czym powinno się wyróżniać?

Idealne obuwie dla weterynarza – czym musi się cechować?

Weterynarz, podobnie jak lekarz, często spędza wiele godzin na długich dyżurach. Jego praca jest w większości wykonywana w pozycji stojącej, co może być powodem bólu pleców i nóg. Czym kierować się przy wyborze butów idealnych do kliniki weterynaryjnej?

  • Materiałem wykonania

Buty medyczne dla weterynarza (i każdej osoby, która pracuje wiele godzin na nogach) powinny być przewiewne i oddychające – wówczas stopy nie pocą się w tak dużym stopniu, a więc różne choroby, np. grzybica, nie mają warunków, aby się rozwijać. Wybieraj zabudowane obuwie, które ma otwory pozwalające stopom oddychać albo klapki z lekkich tworzyw sztucznych. Wówczas zapewnisz nogom całkowitą swobodę i przewiew.

  • Anatomicznym wyprofilowaniem

Wiele godzin na nogach nie pozostaje bez wpływu na kręgosłup – noszenie nieodpowiednio wyprofilowanych butów (a co gorsza: zdeptanych klapków czy tenisówek) to prosty sposób na nabawienie się przewlekłego bólu. Rozwiązaniem są buty z wkładką, która dopasowuje się do kształtu stopy. Dzięki niej stopa się nie męczy, a kręgosłup jest odciążony. Większość butów dostępnych w wyspecjalizowanych sklepach medycznych ma właśnie taki środek.

  • Niewielką wagą

Chodzenie w ciężkich butach sprawia, że stopy i nogi muszą włożyć w każdy krok duży wysiłek. Aby odciążyć stopy, wybieraj więc lekkie modele – na przykład wykonane z pianki EVA.

  • Łatwością w utrzymaniu w czystości

W pracy ze zwierzętami weterynarz jest narażony na kontakt z drobnoustrojami, bakteriami i wydzielinami. Do tego przeprowadza operacje, zabiegi, podaje lekarstwa – nie tak rzadko zdarza się więc, że na podłogę lub na buty coś kapnie lub się rozleje. Obuwie medyczne powinno być więc łatwe do wyczyszczenia i zdezynfekowania. Idealne są sztuczne tworzywa, które można bez problemu dezynfekować niemal każdym preparatem i myć pod bieżącą wodą.

Buty dla weterynarza – jakie modele sprawdzą się najlepiej?

Jakie modele butów sprawdzą się w klinice weterynaryjnej? Wybór jest całkiem spory!

  1. Chodaki medyczne

Buty zakryte z przodu, z odkrytą piętą, to wybór, dzięki któremu stopa będzie osłonięta i zabezpieczona, ale nie pozbawiona dostępu powietrza. Chodaki mają zwykle również zapiętek, dzięki czemu są dobrą alternatywą dla klapków, które nie wszyscy preferują. Jeśli lubisz wyróżniać się w pracy, postaw na modele z zabawnymi grafikami, nawiązującymi do twojego zawodu.

  1. Klapki medyczne

Odkryte modele z jednym lub dwoma paskami to klasyka wśród obuwia dla weterynarzy. Można nosić je ze skarpetami lub bez – w każdym wariancie są komfortowe. Modele dostępne w specjalistycznych sklepach z obuwiem medycznym mają wyprofilowaną wkładkę i antybakteryjną powłokę, dzięki czemu są najbardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu.

  1. Trampki medyczne

Jeśli szukasz zabudowanych butów o sportowym charakterze, trampki wykonane z pianki EVA, czyli łatwego w czyszczeniu i przyjemnego w dotyku materiału to strzał w dziesiątkę. Nie zsuwają się ze stóp, łatwo się je wkłada i zdejmuje, gdyż nie mają sznurówek, a przede wszystkim – błyskawicznie się je czyści, ponieważ nie są wykonane z tkaniny.

Buty dla weterynarza muszą być wygodne, ale i dawać się łatwo wyczyścić. Specjaliści z klinik weterynaryjnych mają bowiem do czynienia nie tylko z bardzo zadbanymi niewielkimi zwierzętami, ale także ze zwierzakami, które zostały znalezione na ulicy, czy nie miały kochających i pielęgnujących ich właścicieli. Aby dbać o swoje bezpieczeństwo i higienę miejsca pracy, weterynarze muszą więc wyposażyć się w uniform, który da się szybko i łatwo uprać, a buty wyczyścić i zdezynfekować.