Ketoza stanowi zaburzenie metaboliczne, które najczęściej dotyka zwierzęta zaraz po wycieleniu. To właśnie w tym momencie organizm krowy ma wyjątkowo wysokie zapotrzebowanie na energię. Dolegliwości przeważnie wiążą się ze spadkiem apetytu, utratą masy ciała i zmniejszeniem produkcji mleka. Choroba diagnozowana jest na podstawie badań krwi lub przy pomocy pasków testowych. Wyjaśniamy, czy jest ketoza i jak ją rozpoznać.
Co to jest ketoza u krów?
Ketoza jest zaburzeniem metabolicznym, które często występuje u krów w okresie poporodowym. Po wycieleniu zwierzęta mają zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, ale niewielki apetyt. Ta nierównowaga sprawia, że organizm zaczyna produkować zbyt dużą ilość ciał ketonowych. Problemy mogą się dodatkowo nasilać wskutek błędów żywieniowych. Niewystarczająca ilość paszy prowadzi do wystąpienia niedoborów glukozy. Leczenie wymaga szybkiego uzupełnienia deficytu energetycznego. Można w tym celu zastosować glikol propylenowy. W sprzedaży znajdują się ponadto wysokiej jakości suplementy wspomagające. Bolusy wspierają pracę wątroby, a lizawki pomagają uzupełnić niedobory składników odżywczych.
Ketoza objawy może mieć różne. Warto wymienić wśród nich: osłabienie apetytu, spadek masy ciała, zaparcia i zmniejszoną produkcję mleka. Często również dochodzi do zmian w zachowaniu zwierząt. Krowy stają się apatyczne, głośne i poruszają się w nietypowy sposób. Nieleczona ketoza może doprowadzić do poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia, dlatego warto uważnie obserwować stan zwierząt.
Jak leczyć ketozę?
Leczenie ketozy u krów wymaga szybkiego dostarczenia zwierzętom energii. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie równowagi metabolicznej. Jedną z metod zwalczania wymienionej dolegliwości jest podawanie bydłu glikolu propylenowego, który stymuluje produkcję glukozy w organizmie. Należy ponadto zadbać o odpowiednią podaż płynów, aby wesprzeć przebieg procesów metabolicznych. Oprócz wymienionych metod warto postawić na suplementację specjalnymi preparatami.
Bolusy dla krów wspierają pracę wątroby i ułatwiają detoksykację organizmu. Podawanie takich preparatów sprawdza się również w profilaktyce choroby. Dzięki ich stosowaniu można uniknąć nawrotów. Doskonałym uzupełnieniem terapii są ponadto lizawki dla krów. Suplementy pomagają uzupełnić niedobory składników odżywczych. Witaminy i minerały wspierają prawidłową pracę całego organizmu. Prawidłowy poziom elektrolitów jest niezwykle istotny w okresie rekonwalescencji, dlatego warto o niego zadbać.