5/5 - (1 vote)

Miód to przysmak, za którym przepadają dorośli i dzieci. Ma pyszny, słodki smak i szereg właściwości zdrowotnych. Wielu rodziców ma obawy przed wprowadzeniem miodu do diety najmłodszych. W prasie i w internecie można znaleźć informacje, że miód uczula, może powodować problemy zdrowotne. Czy tak naprawdę jest? Kiedy wprowadzić miód do dziecięcej diety? Jak to zrobić? Jakie są korzyści z podawania miodu najmłodszym?

Jakie są korzyści z podawania dzieciom miodu?

Żywienie dzieci ma ogromny wpływ na ich zdrowie i prawidłowy rozwój. Rodzice powinni zadbać, aby posiłki dzieci były urozmaicone, pełne wartościowych składników. Miód należy do produktów bogatych w cenne składniki odżywcze, ma liczne właściwości prozdrowotne. Miody, oprócz zróżnicowanych smaków, mają działanie bakteriobójcze i antybiotyczne, są uznawane za naturalne antybiotyki. Doskonale chronią organizm przed infekcjami, co jest szczególne ważne w przypadku dzieci, uczęszczających do żłobków i przedszkoli. Przysmak od pszczół ma świetny wpływ na układ oddechowy, łagodzi kaszel, dobrze nawilża gardło. To tajna broń z sezonowymi przeziębieniami. Miód zawiera także składniki, poprawiające zdrowie najmłodszych. Jest to witamina B, potas, krzem, sód, żelazo, karotenoidy, polifenole i kwas askorbinowy, które wspierają naturalną barierę ochronną organizmu. Jest także doskonałym źródłem energii, zawiera glukozę, fruktozę i inne proste węglowodany, które są szybko wchłaniane do organizmu. Z powodzeniem zastępuje słodkie przekąski, sprawia, że dzieci mają siłę do nauki i zabawy. Miody przygotowane specjalnie dla dzieci znajdziecie na stronie miodywowka.pl.

Ryzyko związane z podawaniem miodu dzieciom

Wciąż pokutują mity, że podawanie miodu dzieciom jest niezdrowe, może powodować przykre konsekwencje. To nieprawda, choć miód należy wprowadzać stopniowa, dopiero po skończeniu przez dziecko 12 miesięcy życia. Organizacje np. WHO podkreślają, że miód nie powinien być podawany dzieciom, które nie skończyły pierwszego roku życia. Jest to związane z możliwością wystąpienia botulizmu niemowląt. Miody zawierają niewielkie ilości bakterii Clostridium botulinum, która u niedojrzałych organizmów może powodować produkcję botulinę, toksyny jadu kiełbasianego. Choroba może oznaczać duże zagrożenie dla dziecka, niekorzystnie oddziaływać na jego układ nerwowy. Objawy botulizmu to m.in.: osłabienie mięśni, brak płaczu, problemy z oddychaniem i niemożność połykania. Inne niebezpieczeństwo związane z podawaniem miodu to wystąpienie reakcji alergicznych. Z tego powodu nektar należy wprowadzać powoli i obserwować, czy u dziecka nie występują podejrzane zmiany np. wysypka na skórze, kaszel, katar, bóle brzucha.

Kiedy i jak bezpiecznie wprowadzić miód do diety dziecka?

Organizacje, zajmujące się zdrowiem dzieci m.in. WHO, Academy of Pediatrics, National Honey Board oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci rekomendują, aby miód podawać dzieciom, które skończyły 12 miesięcy życia, mają dojrzałą florę bakteryjną oraz odpowiednio rozwinięty układ odpornościowy. Młodszym dzieciom nie należy podawać zarówno samego miodu, jak i produktów, które zawierają nektar w składzie. Miód należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od niewielkich ilości np. połowy łyżeczki, na początku zaleca się, aby podawać słodki przysmak co kilka dni. Ważne, aby obserwować dziecko i sprawdzać, czy nie pojawią się żadne zmiany. Starszym dzieciom i dorosłym można podawać do dwóch łyżek stołowych dziennie miodu. Należy również przestrzegać podstawowych zasad, podawania miodu.

  • Miodów nie należy podgrzewać, ponieważ w temp. 40 stopni C tracą wiele cennych właściwości.

  • Miód należy nakładać czystą łyżeczką.

  • Miód należy przechować w ciemnym miejscu, najlepiej w słoiku, z dala od światła słonecznego,

  • Do miodu nie można dodawać wody, ponieważ może dojść do fermentacji.

Jakie rodzaje miodu są najlepsze dla dzieci?

Na rynku dostępne są różne rodzaje miodów, różniące się składem, a także dodatkami. Specjaliści zalecają, aby dzieciom podawać naturalne, surowe i nieprzetworzone miody, które zawierają najwięcej cennych składników, mają również najniższy indeks glikemiczny. Producenci oferują miody z różnych roślin, które mają charakterystyczny smak i aromat. Do najczęściej wybieranych należą:

  • Miód lipowy – ma lekko cierpki i słodkawy smak.

  • Miód rzepakowy – wyróżnia go jasny kolor i kremowa konsystencja.

  • Miód z malinami – połączenie kremowanego miodu rzepakowego z soczystymi malinami,
  • Miód z wiśnią, kakao i pistacjami- wyjątkowe połączenie kakao, wiśni i orzechów to zdrowa alternatywna dla powszechnych kremów czekoladowych.

Przepisy na zdrowe przekąski z miodem dla dzieci

Miód można podawać na wiele sposobów. Dzieci uwielbiają jego słodki smak, dlatego sprawdzi się doskonale jako dodatek do kanapek, płatków owsianych, jogurtu, smoothie, twarożku, tostów. Nadaje się także jako składnik sosu do sałatek lub dipów do warzyw. To także dobry słodzik, którym można poprawić smak napojów, wody czy herbaty. Miód można dodawać do wypieków, np. miodowych ciasteczek, makowców czy pierniczków. Jest zdrowszy od cukru, dlatego jest jego świetnym zamiennikiem.

Miód ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych, dlatego rodzice nie powinni mieć obaw przed włączeniem tego produktu do diety dziecka. Oczywiście ważne jest, aby zachować umiar i podawać dzieciom słodki przysmak, dopiero gdy skończą pierwszy rok życia.