Jakie karmy dla psów są odpowiednie? Dlaczego ważna jest wielkość psa, jego wiek i rasa?

0
48
5/5 - (1 vote)

Jednym z głównych czynników decydujących o wyborze karmy jest wiek i wielkość psa, często też jego rasa. Młode psy mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe osobniki, a także seniorzy. Jak dobrać karmę w zależności od wieku i rasy psa? Podpowiadamy!

Wymagania żywieniowe poszczególnych ras

Potrzeby żywieniowe psów poszczególnych wielkości różnią się diametralnie. Małe psy, takie jak yorki, potrzebują większej dawki białka i tłuszczu. Mają szybszy metabolizm, dlatego musimy dostarczać im nieco bardziej kalorycznego pożywienia. Karmy dla psów małych zwykle mają mniejsze granulki, tak aby łatwiej było je pogryźć. Wysokiej jakości produkty znajdziesz na https://karmybrit.pl/psy. Tymczasem psy ras dużych, na przykład dogi niemieckie, mają wolniejszy metabolizm. Potrzebują więc mniej białka i tłuszczu, w przeciwnym razie są zagrożone otyłością. Psy aktywne, takie jak np. biegające w zaprzęgach husky syberyjskie, mają większe zapotrzebowanie kaloryczne niż na przykład wiodące spokojne życie buldogi angielskie. Natomiast rasy z dużym apetytem (tu zazwyczaj na myśl od razu przychodzą labradory), potrzebują karmy z mniejszą ilością kalorii, ale pełnej składników odżywczych.

Jak dobrać karmę w zależności od wieku psa?

Bardzo istotnym czynnikiem warunkującym dobór karmy, jest wiek pupila. Ogólna zasada mówi, że:

  • psy młode potrzebują odpowiednio zbilansowanych posiłków, które zapewnią im harmonijny wzrost; niezbędna jest odpowiednia podaż białka, tłuszczu i węglowodanów, a także dodatków wspierających budowę mocnych kości (m.in. wapń i fosfor), witamin i minerałów,
  • psy starsze powinny również otrzymywać pożywienie bogate w składniki odżywcze, ale jednocześnie mniej kaloryczne; ważne jest wysokiej jakości białko, aby utrzymać masę mięśniową oraz łatwostrawne węglowodany.

Warto zwrócić uwagę na to, że psy starsze są z reguły mniej aktywne, przez co ich zapotrzebowanie na kalorie spada. Natomiast psy młode mają naturalną potrzebę ruchu, co powoduje, że muszą przyjmować kaloryczny pokarm, który zaspokoi potrzeby rosnacego organizmu. Powinny jeść częściej, 4-5 razy dziennie, podczas gdy psy seniorzy mogą spożywać zaledwie 2-3 posiłki każdego dnia.

Najczęstsze błędy w zakresie żywienia psów rasowych

Opiekunowie psów rasowych powielają pewne błędy w zakresie żywienia swoich pupili. Oto najczęstsze:

  • wybór karmy niskiej jakości – karmy ”marketowe” najczęściej wybierane podczas ogólnych zakupów są co prawda tanie, ale też niepełnowartościowe. Chcąc wybrać mądrze, warto odwiedzić https://karmybrit.pl/, gdzie kupisz różne artykuły dla psów,
  • przekarmianie psa – karmą, smakołykami lub co gorsza, resztkami ze stołu; w dłuższej perspektywie prowadzi do nadwagi,
  • wybór nieodpowiedniej karmy – warto zastanowić się lub poprosić o pomoc pracownika sklepu zoologicznego; w wyborze właściwego produktu pomagają też producenci, którzy oznaczają je rasą czy wiekiem psa,
  • stosowanie diety eliminacyjnej bez wyraźnych wskazań – dieta eliminacyjna jest potrzebna przede wszystkim alergikom oraz przy chorobach układu pokarmowego. Ma ona na celu znalezienie potencjalnego alergenu, który można następnie wykluczyć z jadłospisu psa w trosce o jego zdrowie.

To tylko podstawowa lista wskazań i najczęstszych błędów, które opiekunowie mogą popełnić komponując menu dla swojego pupila. Prawidłowe żywienie kundelka czy psa rasowego to trudna sztuka, jednak w razie problemów zawsze możesz skorzystać z pomocy weterynarza, pod opieką którego pozostaje zwierzę.