Psy, tak samo jak i ludzie, czasami ulegają złamaniom kończyn czy innego rodzaju kontuzjom. Czasami również poddawane są zabiegom i operacjom, po których mogą odczuwać ból czy mieć trudności z poruszaniem się. Żeby ulżyć naszym pupilom i pomóc im w powrocie do pełnej sprawności, czasami niezbędna jest pomoc odpowiedniego specjalisty, a dokładniej zoofizjoterapeuty. Czytaj dalej, a dowiesz się kiedy i w jaki sposób fizjoterapia może pomóc Twojemu psu odzyskać sprawność.
Zoofizjoterapia – co to takiego?
Zoofizjoterapia jest dziedziną medycyny weterynaryjnej, której obszarem jest rehabilitacja zwierząt, które są po urazach lub operacjach ortopedycznych. Do fizjoterapeuty zgłaszają się również właściciele psów cierpiących na schorzenia neurologiczne, a także mięśni oraz stawów.
Zoofizjoterapia, w leczeniu wszelkiego rodzaju schorzeń, posługuje się metodami wykorzystującymi różne formy energii fizycznej, takie jak ruch, kinetyka czy bodźce elektryczne. Proces leczniczy ma za zadanie ułatwić psu powrót do wcześniejszej sprawności, wzmocnić mięśnie, a także skrócić czas rekonwalescencji.
Warto również zaznaczyć, że do zoofizjoterapeutów zgłaszają się również właściciele psów biorących udział w sportach kynologicznych. Wizyty te mają na celu zwiększenie wytrzymałości i masy mięśniowej czworonogów.
Techniki fizjoterapii stosowane u zwierząt
W przychodniach świadczących profesjonalne usługi weterynaryjne (takich jak np. przychodnia weterynaryjna https://www.vikravet.pl/uslugi), w tym również zoofizjoterapię, możemy spotkać się z różnymi technikami fizjoterapii. Zabiegi te, w zależności od wykorzystywanych środków i technik, dzielimy na:
- Fizykoterapię — wykorzystującą pole magnetyczne, ultradźwięki, termoterapię, laser, a także terapię pozaustrojową falą uderzeniową.
- Terapię manualną — w jej zakres wchodzą m.in. ćwiczenia bierne, masaże oraz mobilizacje stawowe.
- Kinezyterapia — z zastosowaniem różnorodnego sprzętu. Ta terapia obejmuje ćwiczenia aktywne i bierne czworonożnego pacjenta.
- Hydroterapia — podczas której pies jest częściowo zanurzony w wodzie.
Fizjoterapia psów — kiedy jest potrzebna?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, fizjoterapia najczęściej jest stosowana u psów po urazach czy zabiegach ortopedycznych. Warto jednak pamiętać, że psy mają o wiele wyższy próg bólu od ludzi i często sygnalizują, że coś jest nie tak, dopiero gdy owy ból staje się bardzo silny. Często jednak wtedy po prostu zmienia się chód psa lub jego zachowanie. W takim przypadku w pierwszej kolejności czworonoga powinien zbadać weterynarz, by zdiagnozować przyczynę i, jeśli to będzie konieczne, zlecić rehabilitację pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty.
Do fizjoterapeuty możemy się również zgłosić z psem, jeśli chcemy wspomóc swojego zwierzaka w procesie odchudzania. Jest ona również zbawienna w przypadku psich seniorów, ponieważ pomaga przywrócić ruchomość stawów, zmniejsza ból, a nawet pozytywnie wpływa na odbudowę zaników mięśniowych.
Oczywiście, w obydwu tych przypadkach, decydującą o ewentualnej rehabilitacji grupą, są weterynarze. Tylko lekarz weterynarii może sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań i skierować na fizykoterapię czworonożnego pacjenta.