4.5/5 - (2 votes)

Najważniejsze zasady zdrowej hodowli dla właścicieli gołębi pocztowych.

Jak dbać o gołębie pocztowe?

Aby gołąb pocztowy mógł się zdrowo rozwijać, potrzebuje przede wszystkim właściwych warunków do życia i zbilansowanej diety. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy rozmiar gołębnika jest odpowiedni na posiadaną liczbę osobników. Zwierzaki powinny mieć dużo swobody w swoim domu, co zapewni im komfort, ale również ułatwi utrzymanie porządku, unikanie wewnętrznych konfliktów oraz zarażania się w przypadku ewentualnych chorób. Zakłada się, że w jednym gołębniku nie powinno mieszkać więcej, jak 20 par gołębi, a każda z nich musi mieć minimum 0,5-0,8 m² powierzchni.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest higiena. Na sprzątanie gołębnika trzeba sobie wygospodarować czas każdego dnia. Gruntowne porządki i odkażanie wystarczy wykonać co kilka miesięcy, ale codziennie należy zamieść ususzone odchody oraz pozostawiony pokarm. Regularnie czyść również karmniki oraz poidła, by uniknąć rozwoju pleśni.

Zdrowa dieta gołębia pocztowego

Jeszcze przed zakupem swoich pierwszych gołębi, dowiedz się, jak karmić określony gatunek i jaka pasza będzie dla niego najlepsza. Podstawą wyżywienia powinny być ziarna zbóż oraz nasiona roślin oleistych.

Ustal też podczas internetowego researchu lub dopytaj weterynarza, jakimi suplementami uzupełniać zapotrzebowanie ptaków na określone witaminy i minerały. Jest to uzależnione od wieku gołębi, a także pory roku. Najczęściej gołębie narażone są na niedobory wit. z grupy B, C, E oraz selenu.

Ruch i profilaktyka zdrowotna

Gołębie pocztowe są gatunkiem, który powinien latać. Regularna dawka ruchu jest dla tych zwierząt bardzo istotnym elementem, umożliwiającym prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a także zapobieganie otyłości.

W ramach profilaktyki każdy właściciel powinien zadbać też o badania kontrolne swoich zwierząt oraz szczepienie ich zgodnie z kalendarzem i wytycznymi lekarza. Minimum 2 razy w roku gołębie wymagają również odrobaczenia.

Kluczowa jest również obserwacja. Poświęcając swoim ptakom codziennie swój czas, przyglądając się im, szybko dostrzeżesz pierwsze objawy choroby i będziesz mógł zareagować na niepokojące sygnały.