5/5 - (1 vote)

Szczęśliwy pies to zdrowy pies, a kluczem do jego dobrego samopoczucia jest odpowiednia dieta. Dobrze skomponowane posiłki dostarczają czworonogom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Tym samym zapewniają mu energię, witalność i zdrowie. Źle dobrana dieta może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak więc zadbać o prawidłowe odżywianie naszego czworonożnego przyjaciela? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Jak żywić psa?

Masz kilka możliwości żywienia swojego futrzanego przyjaciela. Pierwsza z nich to przygotowywanie posiłków samodzielnie. Dieta domowa daje Ci pełną kontrolę nad tym, co je Twój pupil. Niestety wymaga ona dokładnej wiedzy o potrzebach żywieniowych czworonoga, dlatego nie zaleca się jej, jeżeli właściciel nie ma pojęcia o żywieniu psów.

Kolejnym rozwiązaniem jest dieta BARF, która opiera się na podawaniu czworonogowi surowego mięsa. Podobnie, jak dieta domowa, tak i dieta BARF wymaga wiedzy na temat żywienia zwierząt.

Trzecie i najbezpieczniejsze rozwiązanie to gotowe karmy, zarówno suche, jak i mokre. Wysokiej jakości karmy mają wszystkie potrzebne składniki, co eliminuje ryzyko niedoborów pokarmowych. Kupując pełnoporcjową karmę, masz pewność, że Twój pupil otrzymuje odpowiednią ilość białka, tłuszczy, witamin oraz minerałów.

Pamiętaj, że potrzeby żywieniowe psa zależą od wielu czynników, takich jak wiek, rasa, wielkość, poziom aktywności i stan zdrowia. Szczenięta potrzebują więcej kalorii i białka niż dorosłe psy, aby móc prawidłowo rosnąć i się rozwijać. W ich diecie powinny znaleźć się również wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Z kolei metabolizm psów starszych jest wolniejszy, dlatego potrzebują mniej kalorii. Należy również zwrócić uwagę na ich stan zdrowia i ewentualne problemy z układem pokarmowym.

Wejdź i zapoznaj się z profesjonalną ofertą karmy dla małych psów.

Jakie składniki powinny znaleźć się w psiej diecie?

Aby pies mógł cieszyć się dobrym zdrowiem, jego dieta musi zawierać:

Białko

Białko jest podstawowym budulcem organizmu i dostarcza energii. Źródłem białka w psiej diecie powinno być przede wszystkim mięso (ryba, kurczak, wołowina, jagnięcina, kaczka). Niedostateczne zaopatrzenie w białko może przyczynić się do problemów zdrowotnych m.in. słaby wzrost ciała, utratę wagi czy zwiększoną podatność na niektóre choroby.

Tłuszcze

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, wpływają na wchłanianie witamin i utrzymują sierść w dobrej kondycji. Źródłem tłuszczów w psiej diecie może być mięso, ryby oraz oleje np. olej z łososia, a także oleje roślinne. Zbyt mała podaż kwasów omega może obniżyć poziom energii oraz odporność, a także być przyczyną pojawienia się problemów ze skórą czy chorób metabolicznych.

Węglowodany

Głównym zadaniem węglowodanów jest dostarczenie energii. Tu warto dodać, że nie wszystkie węglowodany będą odpowiednie dla futrzanych przyjaciół.

Witaminy i minerały

Witaminy A, D, E i K oraz witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Minerały, takie jak wapń i fosfor, odpowiadają za zdrowie kości i zębów.

Błonnik pokarmowy

Ma on pozytywny wpływ na trawienie u czworonoga, a jednocześnie zwiększa uczucie sytości.

Pamiętaj również o tym, aby pies miał stały dostęp do czystej wody. Woda stanowi fundament życia czworonoga. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów i procesów metabolicznych. Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.