Praca w gabinecie weterynaryjnym - o czym trzeba pamiętać? Dowiedz się!
5/5 - (1 vote)

Weterynaria to wymagająca i dosyć specyficzna gałąź medycyny. Zakres wiedzy niezbędnej do wykonywania zawodu jest niezwykle obszerny, gdyż obejmuje różne aspekty leczenia, ale także liczne gatunki zwierząt. Weterynarz może zajmować się leczeniem i profilaktyką zwierząt domowych, gospodarskich, jak i tych tropikalnych. Co warto wiedzieć o aspektach tej pracy? Najważniejsze informacje na ten temat przedstawiamy w poniższym artykule.

Praca w gabinecie weterynaryjnym – jak się do niej przygotować?

Praca w gabinecie weterynaryjnym pod wieloma względami przypomina tą w placówkach medycznych dla ludzi. Wymaga ruchu, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Często okazuje się też stresująca. Podczas leczenia zwierząt, weterynarz ma kontakt z płynami ustrojowymi, wirusami i bakteriami. Właśnie dlatego tak niezbędny okazuje się wygodny strój ochronny. Najlepiej zainwestować w odzież wysokiej jakości, która zapewni odpowiednią barierę przed różnymi zanieczyszczeniami i nie będzie krępowała ruchów. Podstawowym jej elementem jest fartuch ochronny – szeroki wybór znajdziesz na stronie: https://anilon.pl/odziez-weterynaryjna-jak-dobrac-fartuch-weterynaryjny/.

Czy fartuch weterynaryjny przyda się do pracy? Sprawdź!

Jak zadbać o komfortowy strój?

Osoba pracująca w lecznicy dla zwierząt musi zadbać o swój maksymalny komfort, który pozwoli jej skupić się na wykonywaniu codziennych obowiązków. Oprócz fartucha strój do pracy powinien składać się z bluzy medycznej oraz spodni. Wybierając odzież, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. O czym warto pamiętać w pierwszej kolejności?

  • Materiał wykonania – najlepsze okazuje się połączenie bawełny i poliestru. Naturalna bawełna jest przewiewna i można ją prać w wysokich temperaturach. Z łatwością usuniemy z niej wszelkiego rodzaju plamy. Poliester zwiększa wytrzymałość odzieży i jej odporność na niekorzystne czynniki.
  • Krój i wygląd – medyczna odzież ochronna musi być dobrze dopasowana. Nie powinna być zbyt luźna ani za ciasna. Dobierając odpowiedni dla siebie krój, zadbamy o swoje samopoczucie i wygodę podczas wielogodzinnej pracy. W zawodzie weterynarza precyzja odgrywa kluczową rolę, stąd warto postawić na ubranie estetycznie zaprojektowane, które w dodatku zadba o nasz profesjonalizm.
  • Praktyczne kieszenie – to niezbędny element bluzy czy spodni, który podnosi ich funkcjonalność. W kieszeniach umieścimy potrzebny nam klucz, długopis czy telefon. Można do nich schować także niewielkie akcesoria potrzebne do pracy ze zwierzętami.

Na czym polega praca weterynarza?

Opieka weterynaryjna obejmuje wiele czynności, takich jak szczepienia, sterylizacje, czy odrobaczanie. Oprócz tego, w gabinetach weterynaryjnych leczy się wszelkiego rodzaju infekcje, a także urazy. Lekarz weterynarii do postawienia diagnozy wykorzystuje nowoczesne urządzenia takie jak USG, rezonans magnetyczny, czy digitalny rentgen. W razie potrzeby osoba pracująca na tym stanowisku zapewnia zwierzętom anestezję i wykonuje zabiegi operacyjne. Jego praca czasem związana jest z koniecznością eutanazji zwierząt nieuleczalnie chorych czy starych. Gabinety oferują też usługi kosmetyczne, jak wszczepianie chipów, podcinanie pazurów czy strzyżenie. Lekarz weterynarii udziela cennych porad opiekunom zwierząt, ponadto zajmuje się profilaktyką licznych chorób. Niektóre placówki działają nie tylko w tygodniu, ale także całodobowo, w weekendy i święta.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego weterynarza?

Aby zostać dobrym weterynarzem, należy być przede wszystkim osobą empatyczną, otwartą do zwierząt, jak i ich opiekunów. Nie można bać się pracy z różnymi zwierzętami. Najważniejsze jest to, aby weterynarz kochał zwierzęta i kierował się zawsze ich dobrem. Taka osoba musi umieć zapanować nad swoimi emocjami oraz stresem. W każdej sytuacji musi zachować zimną krew, aby dodatkowo nie stresować zwierzęcia czy jego opiekunów. Dobry weterynarz powinien być cierpliwy i wytrwały. Praca ze zwierzętami nie należy w końcu do najłatwiejszych. Zwierzę nie powie nam, co czuje, co go boli, ponadto nieraz może być agresywne. Ważne jest też to, aby lekarz wzbudzał zaufanie wśród właścicieli zwierząt i umiał ich uspokoić.

Praca weterynarza daje ogromną satysfakcję, zwłaszcza jeśli uda nam się pomóc zwierzęciu. Stawia przed nami codzienne nowe wyzwania i nie ma w niej miejsca na rutynę. To piękny zawód dla osób z pasją i miłością do zwierząt.