10 ciekawostek o kotach, z których mało kto zdaje sobie sprawę

0
147
4.5/5 - (2 votes)

Koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Szacuje się, że na świecie żyje około 600 milionów udomowionych zwierzaków, a tylko w samej Polsce około 7 milionów. Polacy mogą szczycić się mianem prawdziwych kociarzy, ponieważ kraj nad Wisłą może pochwalić się jedną z największych populacji tych zwierząt na Starym Kontynencie. Szansa na znalezienie osoby, która nie miała styczności z kotem jest zbliżona do trafienia jackpota na NationalCasino Poland.

Mimo wszystko większość fanów kotów nadal nie wie o nich wielu interesujących rzeczy. Dlatego w niniejszym artykule przedstawiamy 10 ciekawostek o naszych ukochanych czworonogach, które poszerzą wiedzę każdego kociarza.

  1. Każdy z kotów ma unikalny wzór na nosie

Każdy z kotów ma specyficzny, mokry nos, którym lubi ocierać się o człowieka, czy innego kota. Jeśli jednak przyjrzeć mu się z bliska, okazuje się, że ma na nim specyficzny, oryginalny i niepowtarzalny wzór, który przypomina nasze linie papilarne.

  1. Koty nie widzą w tych samych barwach co ludzie

Wzrok kota jest przystosowany do funkcjonowania o różnych porach dnia. Ich dichomatryczny wzrok sprawia, że wszystko, co widzą, przedstawia się w odcieniach niebieskiego i żółtego. Ich wzrok nie odróżnia natomiast czerwonego oraz zielonego.

  1. Koty mruczą w różnych częstotliwościach

Doświadczony posiadacz kota jest w stanie stwierdzić, czego jego pupil chce (lub nie chce) po samym sposobie mruczenia. Okazuje się, że koty w ten sposób komunikują swój nastrój. Niskie mruczenie może oznaczać prośbę o jedzenie (bardzo częste u młodych kociaków), a wyższe rejestry oznaczają zadowolenie.

  1. Koty mają więcej kości niż ludzie

Mimo że są znacznie mniejsze od ludzi, koty mają bardziej rozbudowany układ szkieletowy, który dostosował się do ich dynamicznego trybu ruchu. Zwinność, przyspieszenie, gibkość – koty przewyższają nas na każdej z tych płaszczyzn. Odpowiada za to między innymi większa liczba kości – 230 u kota do 206 u człowieka.

  1. Koty słyszą dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha

Uszy kota rejestrują dźwięki o wyższej częstotliwości niż ludzkie – nawet do 100 kHz. Oznacza to, że mogą słyszeć dźwięki, których my nie rejestrujemy. To między innymi ultradźwięki wydawane przez gryzonie, co znacząco ułatwia polowanie.

  1. Koty mają trzy powieki

Początkowo można tego nie zauważać, ale kiedy kot otwiera lub zamyka oczy, można dostrzec, że na jego oku pojawia się swoista dodatkowa błona. To trzecia powieka, zwana błoną migawkową, która zapewnia dodatkową ochronę wrażliwych oczu kota.

  1. Zdrowe koty mogą spać do 16 godzin na dobę

To, co u człowieka jest uznawane za anomalię, u kotów może być standardem. Koty są zwierzętami nocnymi i często przesypiają dzień, żeby uaktywnić się nocą, która często jest znacznie krótsza od dnia.

  1. Koty rozmawiają ze sobą ruchem ciała

Dotykanie ogonem, „łaszenie się”, poruszanie uszami, mruczenie, miauczenie – to powszechnie znane sposoby komunikacji u kotów. Te działania pomagają im wyrażać emocje, a także odpowiadają za sygnalizowanie istotnych dla nich rzeczy.

  1. Koty są jednymi z najczystszych zwierząt

Koty potrafią spędzać całe godziny na pielęgnacji swojego futra. Dlatego zdrowy osobnik jest zawsze czysty i pachnący, a właściciel nie musi martwic się o jego kąpiel. To jeden z głównych powodów tak dużego zainteresowania kotami – są samowystarczalne.

  1. Koty mają różne grupy krwi

Podobnie jak ludzie, koty również mają różne grupy krwi. Do tej pory udało się rozróżnić 34 różne rodzaje krwi.

Czy zdawałeś sobie sprawę ze wszystkich przytoczonych ciekawostek o kotach?

Większość z tych rzeczy jest nieznana fanom kotów. Warto poznać je wszystkie, aby móc jeszcze lepiej zrozumieć nasze ulubione czworonogi. Dzięki takim ciekawostkom można dowiedzieć się jeszcze więcej o ich zachowaniu oraz o tym, jak podejmować z nimi skuteczniejszą komunikację.

Jak wiadomo, koty chadzają własnymi ścieżkami, ale w ich zachowaniu nie ma niczego, co nie miałoby logicznego wytłumaczenia. Dlatego warto odkrywać ten fascynujący świat, który jest nam tak bliski, a zarazem daleki.