5/5 - (1 vote)

Wraz z nadejściem wiosny wielu opiekunów szuka nowych form wspólnej aktywności z czworonogiem. Jogging z psem pozwala nie tylko poprawić naszą kondycję, ale również zaspokoić potrzebę ruchu naszego pupila, zadbać o jego sprawność, a także poprawić naszą relację i komunikację. Zanim jednak przejdziemy do treningów, warto odpowiednio się do nich przygotować, by uniknąć kontuzji i niemiłych sytuacji. Jak zacząć bieganie z psem na smyczy? W jakie akcesoria powinniśmy wyposażyć się przed rozpoczęciem treningów biegowych z czworonogiem?

Bieganie z psem dla początkujących – kiedy zacząć?

Bieganie z psem warto dobrze zaplanować. Nie powinniśmy ruszać na trening entuzjastycznie, bez żadnego przygotowania, ponieważ może to odbić się na zdrowiu zarówno naszym, jak i naszego czworonoga. Przede wszystkim bardzo ważne jest, by nie zaczynać biegania ze szczeniakiem, przed zakończeniem etapu wzrostu. Dokładny wiek jest zależny od rasy psa i docelowej wielkości, jednak u większości psów ma to miejsce w okresie od 12 do 18 miesiąca życia.  Do tego czasu możemy pracować z zoofizjoterapeutą nad wzmocnieniem mięśni czy przygotowaniem psa do przyszłej aktywności.

Zanim rozpoczniemy bieganie z psem warto również upewnić się, że zwierzak nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu. Wiele chorób ortopedycznych, jak np. dysplazja rozwija się powoli i początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego warto pójść do dobrego weterynarza-ortopedy i wykonać RTG stawów.

Bieganie z psem – akcesoria

Jak chcemy zacząć biegać z naszym czworonogiem musimy najpierw wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. W większości miejsc nie będziemy mogli uprawiać joggingu z psem bez smyczy, dlatego dobrze jest zawczasu kupić odpowiedni sprzęt. O czym musimy pamiętać?

Przede wszystkim bardzo ważne są wygodne szelki do biegania dla psa. Jeśli pies nie ma tendencji do ciągnięcia cały czas w trakcie joggingu i zdarza mu się truchtać obok na luźnej smyczy, najlepiej sprawdzą się dobrze dopasowane szelki guard. Zapewniają one pełną swobodę ruchu i są idealnie dostosowane do psiej anatomii. Jeśli nasz pies lubi przeć do przodu i podczas biegania cały czas ciągnie, doskonale sprawdzą się szelki typu sled, przeznaczone do sportów zaprzęgowych. Bez względu na rodzaj szelek musimy pamiętać o dokładnym wymierzeniu naszego czworonoga i dobraniu odpowiedniego rozmiaru, by szelki nie wrzynały się w pachy i nie opinały szyi psa.

Kolejnym niezbędnym sprzętem jest smycz do biegania. Tu warto zainwestować w model z odpowiednimi wzmocnieniami i dobrym amortyzatorem – smycz z amortyzatorem, który zniweluje nagłe szarpnięcia chroniąc zarówno nas, jak i psi kręgosłup przed urazami. Jeśli chodzi o długość, najlepiej sięgnąć po smycz minimum 200 cm długości, jednak nie dłuższą niż 3,5m.

Nawet jeśli nie planujemy profesjonalnych treningów biegowych, warto zainwestować również w pas do biegania z psem. Dzięki temu możemy mieć wolne ręce, a smycz nie będzie nam przeszkadzać w utrzymaniu odpowiedniego tempa. Dodatkową zaletą jest, jeśli pas posiada taśmy, które odciążają odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Oprócz tego podczas treningów warto mieć ze sobą wodę i składaną miskę, by pies w trakcie przerwy mógł spokojnie się napić. Jeśli trenujemy po zmroku, przydatne mogą być także akcesoria świecące i odblaskowe dla psa.

Bieganie z psem – jak zacząć?

Przed pierwszym joggingiem warto zapoznać psa z akcesoriami, których będziemy używać. Jeśli pies wcześniej nie nosił szelek lub był oduczany ciągnięcia na smyczy, będzie potrzebował trochę czasu, by zrozumieć, o co nam chodzi. Aby poprawić komunikację z psem warto wprowadzić odpowiednie komendy, takie jak stop, naprzód, wolniej czy zmiany kierunków. Dobrze jest również mieć komendę na początek i koniec treningu, by pies wiedział, że w tym czasie nie ma możliwości węszenia czy zabawy. Zwłaszcza na początku lepiej jest wybrać miejsca nieuczęszczane przez psy i ludzi, by uniknąć dodatkowych rozproszeń.

Pierwsze próby wspólnego biegania powinny być krótkie i skupione na utrzymaniu średniego, stabilnego tempa. Dopiero z czasem możemy wydłużać dystanse, dostosowując trening do możliwości zwierzęcia. Co istotne, do treningów powinniśmy wybierać ścieżki nieutwardzane, by zmniejszyć ryzyko kontuzji zarówno swojej, jak i psa. Oprócz dobrej rozgrzewki ważne jest, by pies nie jadł około 3 godziny przed i bezpośrednio po treningu, co pozwoli uniknąć skrętu żołądka.