5/5 - (2 votes)

Posiadanie kudłatego, czworonożnego przyjaciela to marzenie wielu z nas. Często jednak powstrzymujemy się przed podjęciem decyzji o kupnie lub adopcji psa ze względu na mały metraż mieszkania czy sąsiedztwo. Czy jednak słusznie? Które rasy psów odnajdą się w mieszkaniu w bloku?

Na te kryteria zwróć szczególną uwagę przed wyborem psa

Mawia się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nic więc dziwnego, że wielu z nas pragnie mieć takiego towarzysza, który na nasz widok będzie radośnie machał ogonkiem. Chcąc jednak być odpowiedzialnym opiekunem, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które będą kluczowe podczas wyboru właściwej rasy psa. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

  • Tryb życia – jeśli jesteś w ciągłym ruchu i uwielbiasz aktywność fizyczną, wybierz psa, który będzie miał podobne upodobania. Jeśli zaś wolisz błogie wylegiwanie się na kanapie, zadbaj o to, by twój towarzysz również preferował taki sposób spędzania wolnego czasu. Dużo też zależy od charakteru twojej pracy – niektórym psom będzie trudno wytrzymać cały dzień samotnie w domu, inne z kolei mogą znosić to bardzo dobrze.

  • Posiadanie dzieci lub innych zwierząt – to również aspekt, który będzie istotny. Niektóre rasy są wprost stworzone do życia rodzinnego, ale są też takie, które nie przepadają za małymi dziećmi i innym czworonożnym towarzystwem.

  • Lokalizacja, metraż mieszkania i sąsiedztwo – jeśli mieszkasz w małej kawalerce na dziesiątym piętrze, raczej nie do końca dobrą decyzją będzie zaopiekowanie się dużym psem. Może on czuć się przytłoczony, a brak możliwości ruchu może mu doskwierać. Niektóre rasy psów mają też wyraźny, donośny głos i są skore do jego używania, co może negatywnie odbić się na twoich kontaktach sąsiedzkich.

Małe i średnie rasy psów do mieszkania w bloku

Nikt jednak nie powiedział, że mieszkając w bloku, musisz zrezygnować z psiego towarzysza! Wystarczy tylko, że przyłożysz uwagę do wyboru rasy o odpowiednim charakterze, temperamencie oraz potrzebach, które będziesz w stanie spełnić. Poniżej przedstawiamy kilka ras niewielkich psów, które poradzą sobie z życiem w bloku:

  1. Mops – częsty wybór jeśli chodzi o rasę do małych mieszkań w bloku. Psy tej rasy są łagodne, przyjaźnie nastawione do ludzi, więc sprawdzą się w rodzinach z dziećmi. Źle znoszą dużą dawkę aktywności z uwagi na swoją anatomię.

  2. Pinczer miniaturowy – psy tej rasy osiągają wysokość 20-30 cm w kłębie, są więc naprawdę małe, jednak odwagą i temperamentem dorównują niejednemu wielkiemu psu. Na ogół lubi dzieci oraz towarzystwo zwierząt.

  3. Jack Russell terrier – propozycja dla bardzo aktywnych właścicieli. Wymaga nie tylko ruchu, ale też stymulacji intelektualnej. To energiczne i inteligentne psy.

  4. Hawańczyk – niewielka rasa psów o przyjaznym usposobieniu. Bardzo przywiązują się do człowieka, nie znoszą samotności i nie są hałaśliwe. Docenią codzienny spacer, ale większa aktywność nie jest im niezbędna.

  5. Border Collie – reprezentant nieco większych rozmiarów pisaków. To rasa, która wymaga dużo ruchu, więc będzie to świetny wybór dla miłośników wszelkich aktywności. Border Collie nie lubią samotności i źle znoszą rozłąkę.

Warto też pamiętać, że zachowanie oraz stosunek psa do domowników może być różny od ogólnych opisów ras i ich typów. Mogą mieć na nie wpływ m.in. zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne) oraz poziom zaspokojenia psich potrzeb.

Czy duży pies do mieszkania w bloku to dobry pomysł?

Jeśli posiadasz nieco większe mieszkanie, a może nawet niewielki ogródek przydomowy, nie ma przeciwwskazań, by zaopiekować się pisakiem o większych rozmiarach. Niektóre z nich wcale nie potrzebują, wbrew pozorom, dużej przestrzeni i ruchu.

Wybierając psa do mieszkania w bloku, warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej rasy. Większość jednak będzie zależała od nas, naszego podejścia i gotowości na spełnienie potrzeb kudłatego przyjaciela.

Artykuł sponsorowany