Weterynarz dermatolog – kiedy się do niego wybrać i jak przygotować pupila do wizyty

0
176
5/5 - (1 vote)

Skóra okrywa całe ciało Twojego pupila i jest jego największym organem. Jest to pewnego rodzaju tarcza, która chroni go przed odwodnieniem, przechowuje tłuszcz oraz witaminy, a także chroni go przed pasożytami. Czasami jednak pojawia się na niej wysypka, świąd lub pojawia się ból. Może to być sygnał, że najwyższy czas odwiedzić zwierzęcego dermatologa!

Dermatolog weterynaryjny — kiedy go odwiedzić?

Chociaż psia skóra jest pokryta sierścią, to, wbrew pozorom, wcale nie jest trudno dostrzec, że dzieje się z nią coś niepokojącego. Czasami wystarczy obserwować zachowanie swojego czworonożnego przyjaciela.

Wszelkiego rodzaju zmiany skórne, jak wysypki czy jej uszkodzenia w większości przypadków będą u Twojego psa lub kota wywoływać świąd, ból, czy ogólne uczucie dyskomfortu. A to z kolei spowoduje, że Twój pupil zacznie bardziej intensywnie niż zwykle drapać się lub wylizywać. Inne objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę i skłonić do tego, by Twojego milusińskiego obejrzał weterynarz dermatolog, to m.in.: łupież, strupy bądź zmiany wysiękowe, trudno gojące się rany i zadrapania, a także nadmierne wypadanie sierści lub zmiana jej wyglądu.

O czym należy pamiętać przed wizytą u dermatologa?

Wizyta pupila u dermatologa, tak samo jak wizyta u każdego specjalisty świadczącego usługi weterynaryjne, może wymagać przeprowadzenia dodatkowych badań. Czasami jednak, aby mogły być one wykonane, a wyniki były przy tym miarodajne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie Twojego zwierzaka do wizyty.

Przede wszystkim, na co najmniej dwa dni przed zaplanowaną wizytą u dermatologa, zapomnij o psiej kąpieli – w przeciwnym razie, weterynarz nie będzie w stanie ocenić faktycznego stanu skóry Twojego pupila. Ta sama zasada dotyczy czyszczenia uszu czworonoga, a także podawania mu leków dousznych. Twój pupil powinien na wizycie pojawić się na czczo, ponieważ dla pełnego zdiagnozowania problemu dermatolog może zechcieć wykonać badania krwi.

Ty również powinieneś przygotować się do wizyty. Dlatego nie zapomnij zabrać ze sobą książeczki zdrowia milusińskiego oraz wszelkich dokumentów w postaci historii chorób, czy wcześniej przeprowadzonych badań. Zapamiętaj również, jakie leki podajesz swojemu czworonogowi. Równie ważne mogą okazać się informacje dotyczące podawanej karmy czy stosowanych kosmetyków.

Pamiętaj również, że profesjonalni weterynarze, jak ci, których spotkać możesz w https://www.levet.pl, z pewnością poświęcą Twojemu zwierzakowi sporo uwagi, dlatego na dzień wizyty zarezerwuj sobie większą ilość czasu.

Przebieg wizyty u zwierzęcego dermatologa

Wizyta (szczególnie jeśli jest pierwsza) z całą pewnością rozpocznie się od bardzo szczegółowego wywiadu, podczas którego lekarz będzie chciał bliżej poznać Twojego pupila, a także cel/przyczynę Waszej wizyty.

Kolejny etap to pełne badanie kliniczne. Oprócz ogólnych oględzin, podobnych do tych, jak przy standardowej wizycie u weterynarza (ocena nawodnienia czy bicia serca), dermatolog oceni również stan skóry Twojego czworonoga ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej newralgicznych miejsc, jak np. pysk, brzuch, czy przestrzenie międzypalcowe.

Konieczne (choć nie zawsze) może okazać się również pobranie materiałów do dalszych badań. Najczęściej wykorzystywane metody to: biopsja, zeskrobiny skóry oraz testy alergiczne.